2021
2021

Zestawienie najlepszych płyt za rok 2021

GUITARRIZER

Zostałem zapytany, w jakim celu w ogóle robić jakieś zestawienia najlepszych płyt, skoro każdy ma inny gust? To prawda, nawet nam gust się zmienia i może nam się bardziej spodobać inny album, jeszcze w tym samym roku. Odpowiedź na pytanie jest prosta: ponieważ jest to fajna zabawa na chwilę obecną i ponieważ jest to fajny materiał do wspominania po latach, by sprawdzić, czy wciąż "kręci" nas to samo co kiedyś :) Ponadto, czytając zestawienia przygotowane przez innych słuchaczy można sprawdzić, czy samemu się jakiegoś wydawnictwa nie pominęło.

Rok 2021 był dość podobny do swego poprzednika pod każdym względem. Ilość koncertów była nadal mocno ograniczona, natomiast na liczbę wydawanych krążków z pewnością narzekać nie można, zwłaszcza że spora ich część to uczta dla uszu. Jak zwykle w kolejności niezobowiązującej, oto moje faworyty:

2020
2020

Zestawienie najlepszych płyt za rok 2020

GUITARRIZER

Rok 2020 zostanie zapamiętany jako rok COVID19, czyli czas, w którym ze względu na lockdowny artyści nie mogli koncertować. Mogli natomiast komponować i nagrywać, z czego sporo z nich skorzystało, stąd i ogromna liczba wydawnictw względem i tak już obfitych lat poprzednich. Gdyby kolejna edycja zabawy w wybór najlepszych krążków miała objąć wszystkie ciekawe dzieła muzyczne, musiałaby liczyć około 80 pozycji. Będę jednak leniwy i ograniczę się do doborowej trzydziestki, a inne tylko wymienię w kolejności alfabetycznej licząc na to, że dociekliwi poszukiwacze dobrej muzy znajdą również wśród nich coś dla siebie. By nie przynudzać, zaczynamy - w kolejności niezbyt zobowiązującej.

2019
2019

Zestawienie najlepszych płyt za rok 2019

GUITARRIZER

W ujęciu całościowym, muzycznie rok 2019 był - uwaga, uwaga! - jeszcze bardziej udany jak jego poprzednik, nie dziwi więc fakt, że odnajdziemy w nim co najmniej kilkanaście/kilkadziesiąt godnych uwagi płyt. Mimo leniwego startu z pewnością nadrobił sporo w okolicach jesieni, kiedy to zacne dzieła zaczęły sypać się jak liście z drzew. Zaskakująco dużo wydano instrumentalnych albumów gitarowych z gatunku "shred", wiele z nich przypadło mi mocno do gustu. Wygląda na to, że dzieła wioślarzy wracają pomału do łask. Wciąż dużo wychodzi krążków retro classic rockowych i tu też coś powalającego na kolana na miarę ubiegłorocznych Graveyard czy Greta Van Fleet się znajdzie, ale o tym za chwilę. Wyszło naprawdę sporo melodyjnego hard/hair metalowego grania oraz AOR-u i tu będzie w czym wybierać. W progmetalu co nieco dobrego się znajdzie, choć już nie tak genialnego. Czego zatem warto było posłuchać?

2018
2018

Zestawienie najlepszych płyt za rok 2018

GUITARRIZER

Tak sobie przejrzałem zestawienia najlepszych płyt za lata poprzednie i z radością stwierdzam, że nigdy nie było tak źle, by ktoregoś roku nie pojawiło się choćby jedno wydawnictwo godne uwagi. Rok 2018 jawi się jako znacznie lepszy od 2017 pod względem ilości ciekawych i miłych dla ucha krążków. Najwięcej dobrego dało się zaobserwować w takich gatunkach jak gitarowe wymiatanie, klasyczny hard rock i AOR, co będzie miało swoje odzwierciedlenie na niniejszej liście złożonej tym razem z 20 wykonawców. Jak zwykle, może poza kilkoma pierwszymi miejscami, kolejność wymienionych pozycji może być w zasadzie dowolna. Zaczynamy zabawę!

2017
2017

Zestawienie najlepszych płyt za rok 2017

GUITARRIZER

Na scenie melodyjnych odmian rocka bez większych zmian i ciśnie się na usta słowo "zapaść". Niestety rok 2017 nie odbiega zbytnio od poprzednich. Nadal nie pojawiają się, przynajmniej masowo, nowe zespoły, które potrafiłyby swoją muzyką porwać wybrednego słuchacza jak niegdyś starzy wyjadacze. Z drugiej strony uznane, "wysezonowane" ekipy tracą werwę, popadają w marazm i rejestrują płyty balansujące pomiędzy miernotą a przeciętnością. Optymizmu nie dodaje też fakt, że dzięki "loudness war" i wszędobylskiej kompresji dźwięku również jego jakość pozostawia dużo do życzenia. Brakuje płyt zasługujących na miano genialnych. Ponownie ograniczę się zatem do wytypowania dziesiątki, która wychodzi zwycięsko z muzycznego pojedynku:

2016
2016

Zestawienie najlepszych płyt za rok 2016

GUITARRIZER

Rok 2016 obrodził i wydał na świat zaskakująco dużo płyt, nawet w gatunkach, które nas interesują. Do wstępnej selekcji zakwalifikowało się ich ponad 400 sztuk, potem po sporej selekcji ostało się ich 100, by wreszcie wybrać najlepszą dziesiątkę i ewentualnie wyróżnić kilka innych pozycji. Albumów genialnych, które odcisnęłyby jakieś piętno na muzyce, raczej nie było, natomiast z pewnością znalazło się kilkanaście krążków, po które warto sięgnąć więcej niż kilka razy. Ich lista na dzień przygotowania zestawienia przestawia się następująco:

2015
2015

Zestawienie najlepszych płyt za rok 2015

GUITARRIZER

Rok 2015 był w gruncie rzeczy dość podobny pod względem muzycznym do kilku poprzednich (może nie licząc roku 2014). Kilka wydawnictw cholernie dobrych, kilkanaście bardzo dobrych i setki takich, których słuchanie to nieodżałowana strata czasu. Tym razem moja lista faworytów będzie krótka:

2014
2014

Zestawienie najlepszych płyt za rok 2014

GUITARRIZER

Nie owijając długo w bawełnę, rok 2014 przyniósł nam tak wiele niesamowicie dobrych wydawnictw, że porównać go można chyba tylko z równie rewelacyjnym rokiem 2008. Już po kilku pierwszych miesiącach wiadomo było, że portfel trzeba będzie nie tylko uszczuplić, ale wręcz złupić. Większość kandydatów do tytułu płyty roku wywodzi się tym razem ze świata melodyjnego hard rocka, ale i w gatunkach takich jak klasyczny hard rock czy southern rock też wiele się działo. Trochę zawiodły zespoły progmetalowe, wyszło wprawdzie kilka fajnych płyt, ale o jakimś przełomie czy choćby ulepszeniu formuły nie mogło być mowy. Ukazało się wiele płyt AOR-owych, niestety raptem kilka z nich jest naprawdę wartych uwagi. Do pierwszej dziesiątki na mojej liście dotarły bez trudu dwie pozycje z polskiego podwórka, kolejnym kilku też było blisko, co bardzo cieszy. A oto lista moich faworytów, którzy stoczyli naprawdę zaciętą walkę o swoje pozycje (kolejność wykonawców na niej zmieniała się często):

2013
2013

Zestawienie najlepszych płyt za rok 2013

GUITARRIZER

Po takim sobie pod względem muzycznym roku 2012 przyszła pora na ciutkę lepszy rok 2013, a co za tym idzie, również pora na jego podsumowanie. Może i niewiele rzeczy mnie w tym okresie urzekło, a jeszcze mniej rzuciło na kolana, jednak narzekać nie można, bo i wybredne ucho zawsze znajdzie dla siebie trochę interesujących nut. Kilka pozycji, które uważam za warte wysłuchania, można znaleźć na poniższej liście:

2012
2012

Zestawienie najlepszych płyt za rok 2012

GUITARRIZER

Dwanaście miesięcy wchodzących w skład 2012 r. jakoś nieszczególnie zapisało się w annałach dobrej muzyki, przynajmniej jeśli o melodyjnych odmianach rocka mowa. Po raz pierwszy od kilku lat miałem problem, by z czystym sumieniem i radością w sercu uzbierać do listy "beściaków" pełną dziesiątkę kandydatów. Sytuacja ta miała i swoje plusy - więcej pieniędzy zostaje w portfelu, to można je przeznaczyć na większą ilość koncertów lub na uzupełnienie kolekcji o zaległości płytowe z lat poprzednich.
Oto moja nowa, ciężko uzbierana "dycha":